Gut için diyet

Her yirminci adam gut krizine maruz kaldı. Acılar o kadar şiddetlidir ki "cehennem azabı" ile kıyaslanır. Bu ağrıyı en az bir kez yaşayanlar hemen bir doktordan randevu alıp tüm tavsiyelerine uymaya çalışsınlar. Akut aşamada dinlenme, soğutma ve ağrı kesici ilaçlar yardımcı olur. Ancak gut için geleneksel tedaviler her zaman sıkı bir diyete dayanmaktadır. Modern öneriler o kadar kategorik değil. Uzmanlar özel bir diyete gerek olmadığını söylüyor. Her insan için önemli olan dengeli ve sağlıklı beslenmenin aynı genel prensipleri hastalar için de geçerlidir. Bununla birlikte, pürinler açısından zengin yiyeceklerin daha az tüketilmesi arzu edilir, çünkü onlardan vücut dokularının yapılarına yerleşen mikro kristaller oluşur.

gut için yemekler ve ürünler

Diyet seçiminin amacı, ürik asit seviyelerini mümkün olduğunca desilitre başına altı miligram kadar düşük tutmaktır.

Sağlıklı beslenme, tedavinin önemli bir ayağıdır ve en iyi ihtimalle daha az ilaç kullanılmasına yardımcı olur. Doktor, tedavinin başarısından emin olmak için kandaki ürik asit seviyesini düzenli olarak kontrol etmelidir.

 1. Yiyeceklerde daha az pürin bulunur. Bu tavsiyeden yararlanmak için menüde sıklıkla yer alan ürünlerdeki pürin içeriği hakkında fikir sahibi olmanız gerekir. Periyodik olarak kullanılması gereken özel besin tabloları vardır. Bu tablolar hastalar için çok faydalıdır ve diyetin günlük hazırlanmasında gereklidir. Hastalar günde 500 mg'dan (miligram) fazla ve haftada 3000 mg'dan fazla ürik asit almamalıdır. Bir saldırı durumunda, doktor genellikle daha da katı üst sınırlar - günde 300 mg'a kadar ürik asit veya haftada 2000 mg'a kadar - reçete eder. Her durumda, doz doktor tarafından bireysel olarak belirlenir ve sürecin ciddiyetine ve hastanın iyiliğine bağlıdır.
 2. Sıvı alımı. Gut hastalığı olan hastalar, tıbbi kontrendikasyon olmadığı sürece günde iki ila üç litre sıvı alımına dikkat etmelidir. Musluk ve şişe suyu, kahve, maden suyu, şekersiz bitki ve meyve çayları (günde en az iki ila üç litre) içebilirsiniz. Şekerli gazlı içecekler ve alkol tavsiye edilmez.
 3. Şiddetli alkol kısıtlaması. Alkollü içecekler ile aşırı kısıtlama gereklidir! Alkol metabolizmayı etkiler ve ürik asit düzeylerini artırır. Bira (alkolsüz bile olsa) ve viski pürin açısından zengin oldukları için hastalara özellikle zararlıdır. Saldırı dışında günde bir kadeh kaliteli şarap kabul edilebilir.
 4. Fazla kilolarla birlikte Obezite, hiperürisemi gelişimi için önemli bir risk faktörüdür. Bu nedenle, kilo kaybı bilinçli bir tedavi hedefi olmalıdır - bu tek başına ürik asit parametrelerini azaltabilir. Ancak dikkatli olun: Şiddetli oruç, ağrı ve iltihaplanma krizine neden olabilir, bu nedenle yasaktır. İdeal kiloya kademeli olarak bol egzersiz ve ara sıra oruç günleri ile sağlıklı, az yağlı bir diyet ile ulaşılmalıdır. Çok dikkatli bir şekilde kilo vermek gerekir - ayda en fazla bir kilogram - aksi takdirde gut atağı bekleyebilirsiniz. Bol beslenme, açlık veya uzun süreli susuzluk kadar elverişsizdir. Guttan muzdarip olanlar bu tür aşırılıklardan kaçınmaya çalışmalıdır.
 5. Tatlı. Araştırmalar, basit şekerlerin hiperürisemisi olan insanlar için alkol kadar olumsuz olduğunu bulmuştur. Gut hastaları meyve ve meyve sularından uzak durmalı mı? Hayır, uzmanlar söylüyor. Hastalar, olumlu özelliklerinden yararlanmak için meyve bile yemelidir, ancak günde iki parçayı geçmemelidir (tercihen sabahları). Fruktoz şurubu ile tatlandırılmış şekerli içecekler ve multivitamin sularından kaçınılmalıdır. Ayrıca tahıl barlarında, dolgulu yoğurtlarda, herhangi bir dondurmada ve diğer tatlı yiyeceklerde fruktoz sıklıkla bulunur ve bunun farkında olmanız gerekir!
 6. Kahve. Kahvenin faydalı etkileri henüz yeterince araştırılmamıştır, ancak son kanıtlar gut hastalarında kahveyi yasaklamanın artık gerekli olmadığını açıkça göstermektedir.

Gut hastaları için en önemli beslenme hükümleri

 • daha az et - haftada en fazla iki kez ürik asit, et ve sosislere parçalanan pürinler içerir, sakatat, et suyu, et özü, kümes hayvanları eti tamamen hariç tutulmalıdır;
 • bazı balık türlerinden kaçınılmalıdır - bir az yağlı (yaklaşık 100 g) ve yağlı deniz balığı (yaklaşık 70 g) yiyin, küçük miktarlarda hariç tutun veya tüketin - sardalya, hamsi, hamsi, kabuklular;
 • baklagiller (bezelye, mercimek, beyaz fasulye gibi) ve mayalı ürünlerin kullanımında kısıtlama;
 • sakatat, sosis, kümes hayvanları (özellikle derisi) içermeyen menüden vazgeçin;
 • yüksek yağ alımı olumsuzdur, bu nedenle minimum yağ içeriğine sahip yemekler pişirmeniz gerekir, çürüme ürünleri asit atılımını yavaşlatır, yağlı sosisler, yağlı etler ve yağlı peynirlere dikkat etmelisiniz;
 • ızgara, buharda pişirme, folyoda pişirme, toprak kap veya özel kaplamalı tava idealdir;
 • iyi protein kaynakları süt, süt ürünleri ve yumurtadır, günde 250 ml yağsız süt veya doğal yoğurt ürik asidin giderilmesine yardımcı olur;
 • sebzeleri, salataları, patatesleri, bazı meyveleri hariç tutmayın, sadece kullanımlarını sınırlayın;
 • C vitamininin zayıf bir ürik asit düşürücü etkisi olduğunu unutmayın;
 • et en iyi şekilde kaynatılır: pişirme sırasında, pürinler ondan kısmen boşaltılan et suyuna salınır, daha sonra et ayrı olarak kullanılabilir.

Gut için son diyet önerileri

Son zamanlarda, doktorlar katı bir diyet konusunda ısrar etmiyorlar. Kısa tavsiyeleri, yiyeceklerin eksiksiz ve çeşitli olması gerektiği, ancak aşırılıklardan kaçınılması gerektiğidir. Gut riski taşıyan kişiler için öneriler aynı kalır - diyette et, sakatat veya deniz ürünlerinin yüzdesini azaltmak gibi pürinden zengin yiyecekleri daha az yiyin. Ancak genel olarak beslenme önerileri belirli diyetler değil, sağlıklı ve dengeli beslenme olarak kişiye önerilebilecek şeylerdir.

Doktorlar, bitkisel gıdalardan elde edilen pürinlerin yeniden değerlendirilmesi gerektiği sonucuna varmışlardır. Daha yakın zamanlarda, ıspanak ve Brüksel lahanasının pürin doygunluğunun onları olumsuz yiyecekler haline getirdiği söylendi. ABD'den araştırmacılar, bu bileşenlerin dengeli bir diyetle hiperürisemiye neden olmadığını göstermiştir. Böylece kereviz, karnabahar vb. reddetmek için hiçbir neden yoktur. Proteinlerinin ve diğer benzersiz bileşenlerinin zenginliği nedeniyle, metabolizma üzerinde olumlu bir etkiye sahip olmaları daha olasıdır.