Doğru kilo verme hakkında bilmeniz gerekenler?

sağlığa zarar vermeden yetkin kilo kaybı

Kilo verirken nelere dikkat etmeli, nelere dikkat etmemelisiniz? Makalede yetkin kilo kaybı hakkında her şeyi okuyun.

Terazi tüm bilgileri sağlamaz

Vücut ağırlığı, ilerlemeyi izlemenin bir yoludur. Ama bir süre duruyorsa, hatta artıyorsa, bu her zaman ilerleme olmadığı anlamına gelmez. Vücut ağırlığı, önceki gün yenen miktar ve vücuttaki su miktarı ödemden etkilenir. Örneğin, kadınlarda döngünün sonuna doğru - ödem nedeniyle de kilo değişmeyebilir veya hatta birkaç kilogram artabilir.

Çok aç ve sık, yoğun veya uzun egzersizler de kilo kaybını maskeleyen sıvı tutulmasına neden olabilir. Bunun nedeni, su tutulmasından sorumlu ana hormon olan aldosteron için reseptörlerle çapraz reaksiyona giren kortizoldeki artıştır.

Sadece terazi ilerlemeyi izlemeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda vücut yağ yüzdesini, eski şeyleri ve fotoğrafları ölçen bant ölçümleri de sağlar.

Mükemmeliyetçiliğin yoluna girme olasılığı daha yüksektir

Kilo verememelerinin temel nedeni, mükemmel olmak istemeleri, her şeyi bir anda almaları, hatalara izin vermemeleri ve beklemek istememeleridir. Bunlar dünyayı siyah beyaza bölen oldukça esnek olmayan insanlardır. Böyle bir kişi diyet yaparken, DİYETTEDİR !!! Herhangi bir kuralı çiğnemediğiniz sürece en iyi sonuçları almanıza yardımcı olur. Hoşçakal, eğer değil - çünkü bu bir zaman meselesi. Başarısızlık mutlak mükemmelliğin altındaki her şeyse, en başından kilo vermek ona mahkumdur. Hayatta öngörülemeyen birçok şey olur ve bu dikkate alınmalıdır.

Bu mükemmel olmakla ilgili değil, çoğu zaman doğru olanı yapmak ve doğru olanı yapmakla ilgilidir. Psikolojide, 80/20 ilkesi vardır (Pareto değil, başka biri), şöyle der: Bir şeyi zamanın %80'inde yaparsanız, kalan %20'nin önemi yoktur. Bu %20, ancak bir kişi bunun dışında bir sorun yaratmaya karar verdiğinde bir sorun haline gelir.

Yağ kaybı doğrusal bir süreç değildir

kilo kaybı tablosu

Kilo verme hızının başlangıçta etkileyici olduğu, ancak daha sonra yavaşladığı görülür. Bunun birkaç nedeni vardır: Birincisi, vücut çok fazla sıvı kaybeder ve ödem ve sürekli kalabalık bağırsak içeriğinden kurtulur. Sonra hız yavaşlar çünkü yağa gelir ve yavaş yavaş uzaklaşır. Ayrıca, bir kişi ne kadar zayıf olursa, kilo verme o kadar yavaş olur ve son kilogramlardan kurtulmak o kadar zor olur. Yaylalar, bir kişi birkaç ay sonra diyetten "yorulduğunda" ve fark edilmeden daha fazla yemeye başladığında ortaya çıkar. Dinamikler açısından, kilo kaybı, iniş dönemleri ve sonucun korunması ile aşağı doğru bir merdiven gibidir.

Farklı insanlar farklı oranlarda kilo verirler.

Bir arkadaş bir ayda gözlerinin önünde kilo verdi ve sen daha çok denemene rağmen sonuçlarınız çok mütevazı. Ancak kilo verme hızı birçok farklı şeyden etkilenir - yaş, genetik, metabolizma, kilo vermenin başladığı andaki vücuttaki yağ miktarı. Her halükarda, kendinizi öldürmek "benim için hiçbir şey işe yaramaz" anlamsızdır. Yavaş ilerleme hiç olmamasından iyidir.

İstediğiniz yerde kilo veremezsiniz.

yerel olarak kilo veremezsin

İlk olarak nerede kilo verdiğiniz (ve ilk olarak nerede yağ alacağınız) genetik ve fizyolojiye bağlıdır ve bu konuda yapabileceğimiz hiçbir şey yoktur. Çoğu kadın yukarıdan aşağıya kilo verir: önce yüz, göğüs, bel ve en son bacaklar, kalçalar ve alt karın. Bazıları karın dışında her yerde kilo verir. Bazıları düz bir karına ve bele sahiptir ve vücut yağ oranı yüksektir. Herkesin, yağın en son bıraktığı sorunlu alanları vardır.

Sorunlu bölgede özel egzersizlerle yağ alınamaz. Kas ve üstündeki yağ hiçbir şekilde bağlantılı değildir ve kasın kasılması ile vücudun herhangi bir yerinde altındaki yağlardan kurtulmak imkansızdır. Yaklaşmanın sonunda bir yanma hissi, sıcak bir tavada bir parça tereyağı gibi yağın eridiğinin bir işareti değildir. Kas hücrelerinde karbonhidrat yıkım ürünlerinin birikmesinden kaynaklanır (güç çalışması sırasında karbonhidratlar kasların yakıtıdır). Hücre asidik hale gelir, yağla ilgisi olmayan kimyasal bir reaksiyondur.

Masajla yağları sıkmak da mümkün değildir, masaj sıvıyı etkileyebilir.

Diyet ve kuvvet antrenmanı en önemlisidir

Akıllı bir kilo verme stratejisi, daha fazla kalori yakmak için her gün bir koşu bandında kilometre yapmakla ilgili değildir. Bu, diyet yoluyla bir enerji (kalori) açığı yaratılması ve kuvvet antrenmanı yoluyla kasların korunmasıdır - bu durumda vücut yeniden oluşur, fazla kilolar gider, vücut güzel bir rahatlama kazanır. Kilo kaybı için kardiyo, ekstra kalori yakmanın bir yoludur. Programda yeri vardır ve kardiyovasküler sistem için iyidir, ancak çoğu kardiyo olmadan kilo verir.

Kilo vermek zaman ve sabır ister.

Yıllar içinde biriken fazla kilolardan iki haftada kurtulamazsınız. Kilo vermenin kendi fizyolojik oranı vardır - ortalama olarak haftada vücut ağırlığının % 0, 5-1, 5'i iyi bir ilerleme olarak kabul edilir. Obez insanlar daha çok, zayıf insanlar daha az kaybeder. Ancak bir veya iki haftada 10 kilogram olamaz.

Kilo vermek için bir fitness uzmanı olmanıza ve bir spor salonunda yaşamanıza gerek yok

Çoğu insan için haftada bir saat 2-4 kuvvet antrenmanı idealdir. Amaç kas kütlesi kazanmak yerine kilo vermekse, tüm vücut egzersizleri makinelerde yapılan kas izolasyon egzersizlerinden daha etkilidir. Serbest ağırlıklar ve karmaşık hareketler, oturma veya uzanma makinelerinden daha etkilidir.

Yorgunluk ve bitkinlik amaç değil

Antrenman sırasında kendinizi bayılma ve mide bulantısına sokmuyorsanız, bu kötü ve az antrenman yaptığınız anlamına gelmez. Baş dönmesi ve baş dönmesi, bin kalori yaktığınız anlamına gelmez. Bu, vücudun yükle baş edemediği anlamına gelir.

Diyetinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Kendinle savaşa girme. İradeyi ne kadar az açarsan o kadar iyi. Tatlılardan vazgeçemiyorsanız ve bu hayatınızı perişan ediyorsa, bunu diyetinize nasıl ekleyeceğinizi öğrenin. Kalori saymaya başlayın ve günlük kalori alımınıza bir porsiyon tatlı ekleyin. Çikolatanın kendisi, kilo vermeyi durdurma gibi sihirli bir özelliğe sahip değildir. Bu, yalnızca çikolata ile günlük kalori alımınızı aşarsanız olur. Ortalama olarak, günlük kalori içeriğinin %10-15'i, sağlığa ve ilerlemeye zarar vermeden en yararlı değil, en sevilen yiyeceklere harcanabilir.

Bağlılık ve tutarlılık önce gelir

Bir beslenme veya egzersiz programını uzun süre ve tutarlı bir şekilde takip edemezseniz, size ne kadar ideal görünürse görünsün sonuçlara ulaşamazsınız. Sizin için karakterinize ve yaşam tarzınıza uymuyorsa ideal değildir ve bu nedenle onu takip edemezsiniz.

Bazı insanlar kalori saymaktan hoşlanır ve kontrolün kendisinde olduğundan emindir. Bazıları için bu dayanılmaz ve bir "izin verilen" ürünler listesiyle yaşamak onlar için daha kolay. Birisi dört antrenman için zaman bulabilir, diğerleri ise iki ila yarım saat arasında zorlukla ayrılır. Bazıları küçük ve sık öğünler yiyerek bir diyet sürdürmeyi daha kolay bulurken, diğerleri günde üç öğün yemek yemeyi daha kolay bulur. Birçok seçenek işe yarar - kendinizinkini arayın.

Bir profesyonel için beslenme, yeni başlayanlar için beslenmeden farklıdır

Fitness modelleri tüm zamanlarını fiziğe ayırır, çünkü görünümleri gelirlerinin kaynağıdır (kişisel eğitim, fotoğraf çekimleri, spor gıda üreticileriyle yapılan sözleşmeler). Muazzam performans, disiplin, mükemmel genetiğin yanı sıra, fotoğraf çekimleri ve yarışmalar için anabolik steroidlere, yağ yakıcılara ve dehidrasyonla sert kurutmaya yabancı değiller. Bu insanların başarıları, sıradan ölümlülerin çoğu için gerçekçi değildir, bu nedenle kilo vermek veya kas inşa etmek için diyet ve kurutma planlarını kullanmanıza gerek yoktur.

Ne yemeniz ve ne yememeniz gerektiğini doktor dışında kimse söylememelidir.

Sağlık sorunlarınız varsa mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Gıda alerjileriniz, intoleranslarınız veya gıda seçimlerinizi sınırlayan diğer tıbbi durumlarınız olmadığı sürece, sağlıklı gıdaların hiçbiri yasaklanmaz. Patates, spagetti, ekmek ve benzerleri kalori normuna uyuyorsa kilo vermeyi engellemez.

fazla karmaşıklaştırma

Hayatınızı bir diyetle zehirlemenin harika bir yolu, sürekli toparlanmaya girmektir: Doğru yemeği ve doğru zamanda mı yedim? Geceleri bir bardak kefir veya elmadan ne olacak? İnsülin seviyeleri nasıl düşük tutulur? Küçük şeylere takıntı yapmak, işe yaramazlık egzersizi ve enerji israfıdır. Kilo vermek, sabrı olan ve zorlaştırmayanlar için dünyanın en kolay işlerinden biridir.

  • Kalori açığından kilo verin. Daha az bakım yemeye başladığımızda, vücut yedek fonunu - yağını kullanır.
  • Yemek saati önemli değil.
  • Yiyecekler herhangi bir şekilde bir tabakta birleştirilebilir.
  • Sizi şişmanlatan yiyeceklerin kendisi değil, fazla kalorilerdir.
  • Yağlı, unlu ve tatlı yiyecekler çok kolay bir şekilde fazla kalori oluşturur, bu nedenle bu tür yiyecekler sınırlandırılmalıdır.
  • Ancak bunları kilo vermek için aldığınız kaloriye sığdırabilirseniz, herhangi bir zararları olmaz.
  • Herhangi bir diyet, adı ne olursa olsun, yalnızca bir ilkeye göre çalışır - daha az yemenizi sağlamak.

Bilgi Diyeti ve Eleştirel Yaklaşım

Her gün bir aşırı bilgi dünyasında yaşıyoruz, ancak çok az şey biliyoruz ve bazı konulardaki genel resim çoğu zaman birbirini tutmuyor. İnternet, sosyal ağlar ve okuma yazma bilmeyen gazetecilik sayesinde (tıklanabilir bir başlık uğruna veya sadece aptallıktan dolayı), genel olarak fitness, beslenme ve sağlık konusunda birçok efsane ve sahte bilim ortaya çıktı. Aynı zamanda, insanlar henüz dokunulmazlık geliştirmediler ve "kalemle yazmak", bir yerlerde yeniden anlatılan ve duyulandan daha fazla saygı ve güven uyandırıyor. Sonuç olarak, herhangi birimizin sırayla tüm hayatı boyunca yaşayabileceği çok fazla diyet ve tavsiye var, ancak obezite oranı artıyor, insanlık daha kalın ve daha acı verici hale geliyor.

Kendileri için beslenmeyi gerçekten anlamak isteyen herkes için, eleştirel düşünceye sahip olmak ve bilgileri filtrelemeyi, gerçekleri ve gerçekleri internetin dolu olduğu farklı insanların kurgularından, tahminlerinden ve kişisel deneyimlerinden ayırmayı öğrenmek önemlidir.